Hobi / Trend

Zultanit Taşı

Zultanit Dogal Tas

Zultanit Yuzuk

Taşlarla ilgili az çok bilgim vardır, ancak Zultanit taşını hiç duymamıştım. İlk kez Kapadokya gezimiz sırasında bir gümüş takı dükkanında satıcının yönlendirme ve önerisi üzerine fark ettim. Duymamış olmam normalmiş çünkü henüz 3-5 yıldır satılan bir taşmış. İlk bulunması da zaten 8-10 yıl öncesine dayanıyormuş.

Zultanit (sultan taşı da deniliyormuş) taşı son zamanlarda yükselişe geçen, dünyada sadece Muğla-Milas civarında çıkarılan ve yüzde yüz doğal ham haliyle kullanılan bir doğal taştır. Onu değerli kılan şey ise doğada renk değiştiren 5 taştan biri olmasıdır. Işığa göre zultanit taşı özellikle pembe, kahverengi ve yeşil tonlarındaki renklere değişmekte olup birkaç renge daha bürünmesi mümkün olmaktadır.

Zultanit taşının bilinen bazı faydaları da şöyledir: Zihin açıklığına yardımcı olur, gerginliği alıp sakinlik verir, dikkat çektiğinden nazara karşı etkilidir, cesaret verir, negatif enerjiyi emer, güveni arttırır.

Satıcının demesine göre hızlı yükselişte olan bu taş çok yakında iyice bilinirliğe kavuşunca pırlanta gibi karatla satılacakmış. Artık son söylediği satış taktiğimidir bilemem ama ne olur ne olmaz çok pahalanmadan almak lazım bir şeyler :) Takıyı takınca da bakması eğlenceli oluyor. Işığa göre ne renk oldu diye sık sık bakıyor insan ister istemez :)

1 Yorum

Yorum Yaz

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com