Gezi / Gözlem

Yalova Gezisi

İstanbul’dan bakınca tam karşınızda görürsünüz Yalova’yı. Sanki elinizi uzatsanız değecekmiş gibi. Ama günübirlik gitme alışkanlığımız yoktur Yalova’ya. Zira orası uzun tatil yolculuklarına giderken yılda bir kere geçilen bir yermiş gibi kalır hep aklımızda.

Ama bu kez sadece Yalova’ya özel bir gezi planımız var :) Yalova herhalde nasıl gidileceğini en iyi bildiğimiz yerlerden biri. Arabalı vapura bindiğinizde, sizlere eşlik eden martılarla birlikte 45 dakika sonra Yalova’dasınız, İstanbul’un diğer yakasına araba ile gitmekten daha yakın!

Yalova Gezi Yazisi

Biz otelimizi Termal yolu üzerinde ayarladık. Böylece hem Termal’e hem de şehrin merkezine yakın olmayı ve gezilecek yerlere kolayca ulaşmayı istedik. İlk hedefimiz Termal. Yıllara meydan okuyan kaplıca tesisleriyle hep aklımızda olan bir yerdi burası. Gittiğimizde buranın geçmişinin ne kadar eski olduğunu hemen hissettik etrafımıza baktığımızda. Her yer yemyeşil, tesisler de yeşillikler içinde gizlenmiş. Otel kısmında konaklayabileceğiniz gibi açık veya kapalı kaplıca tesislerinden günübirlik ücreti karşılığında da faydalanabiliyorsunuz. Termal içerisinde yer alan Atatürk Köşk’ünü de mutlaka ziyaret etmelisiniz. Termal’e Arap turistlerin yoğun ilgisi var, bunu dükkanlarda ve pansiyonlardaki Arapça ilanlardan kolaylıkla anlayabiliyorsunuz.

Termal’in girişinde sola doğru sapan yoldan gittiğinizde ise Sudüşen şelalesine varıyorsunuz. Yol biraz bozuk ve uzun sürüyor. Yolun son kısmında arabanızı bırakıp bir patika yoldan aşağıya yürüyerek iniyorsunuz. Zor bir parkur değil biz ailece, iki küçük çocuğumuzla rahatlıkla ulaştık. Ama geldiğinize değecek bir şelale manzarası ile karşılaşacaksınız. Şelale sesi, yüzünüze çarpan serinliği, etrafınızdaki tabiat kendinizi iyi hissettirecek.

Yalova Gezilecek Yerler

Yalova şehir merkezi de görülmeye değer, özellikle de sahil boyu! Buradaki kumsala sıfır yürüyüş yolu, yol boyunca size eşlik eden asırlık çınar ağaçları, palmiyeler, parklar, çay bahçeleri, her damak tadına uygun kafe ve restoranlar ile sanki güneyde popüler bir tatil yöresindeymiş keyfi ve hissi alıyorsunuz. Özellikle akşamları burası şehrin en canlı ve kalabalık yeri, mutlaka bir akşam buraya uğramalısınız.

Yalova Gezilecek Yerler 3

Şehir merkezindeki gezimiz sırasında kağıt müzesini de gördük. İlk kağıt müzesi olan İbrahim Müteferrika Kağıt Müzesi kağıdın tarihini gerçek eserlerle görebildiğimiz güzel bir müze. Çocuklarımız içerdeki görevliden bilgiler aldıktan sonra selülozdan kendi kağıtlarını da ürettiler :)

Biz Yalova’nın içinde yemek yemedik, o yüzden özellikle yemek yenebilecek bir yer tavsiye edemiyorum. Ama Bursa yolu üzerinde Yalova’nın hemen çıkışında kuyu kebabı, köfte yiyebileceğiniz, kahvaltı edebileceğiniz güzel mekanlar var.

Yürüyen Köşk

Yalova’ya Atatürk’ün hep özel bir ilgisi olmuş. Dinlenmek için Yalova’yı sıkça ziyaret etmiş. Ata’mızın kaldığı yerlerden biri de Gölcük istikametinde hemen Yalova çıkışında, sahilde yer alan Yürüyen Köşk. Sadece bir çınar ağacına zarar vermemek için, bir köşkün temellerinden kaldırılıp birkaç metre kenara yürütmek için sarf edilen çaba herhalde her dönem hatırlanması gereken takdire şayan bir durum.

Yalova Gezilecek Yerler 2

Yalova’da dolaşılacak belli başlı yerleri tamamlayınca biraz uzakta olan yerleri ziyaret etmeye de vakit ayırdık. Hedefimiz İznik :) Yalova’dan çıkınca 10 dakika sonra vardığınız Orhangazi’de İznik tabelasını takip edip sola döndükten sonra artık İznik Gölü manzarası eşliğinde, asfalt bir yoldan, tek tek köylerin içinden geçerek İznik’e ulaştık. İznik, göl kenarında kurulu şirin bir kasaba. Herkesin bildiği üzere çiniciliği ile meşhur bir yer. Sokaklarında kurulu küçük dükkanlar buranın bir çinicilik merkezi olduğunu hissettiriyor hemen. Birçok tarihi uygarlığa da ev sahipliği yapmış eski bir şehir İznik. Burada da bir Ayasofya Camii var, ama daha küçük boyutlarda tabi ki :)

İznik’teki çini dükkanlarından kendinize ufak hatıralar alabilir, göl kenarında kurulu çay bahçelerinde çay ve kahvenizi yudumlayarak rahatlayabilirsiniz. Biz yemek tercihimizi İznik’in ünlü köftecisinden yana yaptık, hani şu Yalova’dan Bursa’ya kadar ana yol üzerinde farklı farklı noktalarda şubeleri olan köftecisinde :)

Yalova’ da gezebileceğiniz yerlerden biri de Armutlu. Yalova’dan Çınarcık istikametine doğru yol alırsanız, yol üzerinde Armutlu’da kaplıca tesislerini görebilir, konaklayabilir, yola devam ederseniz de Gemlik’e kadar tüm sahil köylerini görebilirsiniz. Bu kadar geldikten sonra aynı yolu nasıl geri döneceğiz diye endişelenmeyin. Zira Gemlik’te hemen Yalova – Bursa anayoluna çıkıp Yalova’ya 20-30 dakika içinde geri dönebilirsiniz :)

Yalova’ya birkaç günlük gidildiğinde görülmesini şiddetle tavsiye edeceğim bir diğer yer ise Gölyazı. Birçok insan Bursa ve Yalova’yı bilir ama Gölyazı’yı duyan azdır. Gölyazı için başlı başına bir yazı hazırladım, bu linke tıklayarak Gölyazı gezi yazıma da ulaşabilirsiniz.

İşte yanı başımızda olan Yalova’da birkaç gün içinde gezilecek yerlere biz bu kadarını sığdırdık. Genel olarak keyifli, değişik, hoş bir geziydi :)

2 Comments

Yorum Yaz

Powered by themekiller.com anime4online.com animextoon.com